Folders |
2019 Results - Whitworth Buc Scoring Outdoor InvitationalPublished by
Licensed to Whitworth University HY-TEK's Meet Manager 3/16/2019 04:58 PM
2019 Buc Scoring Meet - 3/16/2019
Pine Bowl - Boppell Track - Puryear Field
Results
Women 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Raines, Samantha SO Eastern Wash 12.86 -0.5
2 Carson, Madison SO Lewis-Clark 13.15 -0.5
3 Bazie, Felecia SO Gonzaga 13.19 -0.5
4 McClurkin, Brooke FR Lewis-Clark 13.50 -0.5
5 Alexander, Jaidyn NA Unat-Spokane 13.55 -0.5
6 Ward, Mackenzie FR Whitworth 13.70 -0.5
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Mpouli, Aulane FR Eastern Wash 25.53 +0.0 1
2 Bowles, Sophie JR Eastern Wash 25.72 +0.0 1
3 Clark, Isabel SR Whitworth 26.31 +0.0 1
4 Warwick, Parker NA Unat-Spokane 27.43 +0.0 1
5 Lange, Shelby FR Eastern Wash 27.85 +0.0 2
6 Rickey, Olivia JR Eastern Wash 28.14 +0.0 1
7 Bazie, Felecia SO Gonzaga 28.16 +0.0 1
8 Madden, Michaela FR Lewis-Clark 28.54 +0.0 2
9 Vowles, Sammy SR Gonzaga 28.88 +0.0 2
10 Bacher, Gianna SO Gonzaga 29.75 +0.0 2
11 Dewey, Katie FR Unat-Spokane 31.97 +0.0 2
-- Butler, Dominique SR Eastern Wash DNF +0.0 1
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McManus, Maisie SO Lewis-Clark 59.57
2 Smith, Karlie FR Lewis-Clark 1:00.79
3 Kalmbach, Rebekka FR Lewis-Clark 1:01.45
4 Vasquez, Brianna SR Gonzaga 1:02.14
5 Blyckert, Amy SR Whitworth 1:03.46
6 Bacher, Gianna SO Gonzaga 1:05.23
7 Vowles, Sammy SR Gonzaga 1:06.18
Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McPhee, Jordan SR Gonzaga 2:18.58
2 Borrego, Dallas FR Lewis-Clark 2:19.03
3 Plaznik, Maja FR Lewis-Clark 2:19.34
4 Brown, Rylee FR Lewis-Clark 2:19.71
5 Greene, Morgan FR Gonzaga 2:21.91
6 Gillett, Claire SO Gonzaga 2:25.02
7 Flood, Emma FR Gonzaga 2:26.42
8 Smith, Brazee SR Gonzaga 2:28.05
9 Bailey, Marissa FR Gonzaga 2:28.83
10 Bruns, Michaela SR Gonzaga 2:41.48
-- Foster, Molly SR Gonzaga DNF
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Legard, Ally SO Gonzaga 4:42.86
2 Manley, Claire SO Gonzaga 4:47.70
3 Gillett, Claire SO Gonzaga 4:48.19
4 Piercy, Aimee JR Gonzaga 4:52.04
5 Johnson, Callie FR Lewis-Clark 5:05.35
6 Boyle, Erin SO Gonzaga 5:09.41
7 Beaman, Molly SO Eastern Wash 5:10.87
8 Evans, Ariel JR Gonzaga 5:11.24
9 Morris, Emma SR Gonzaga 5:14.93
10 Foster, Molly SR Gonzaga 5:42.71
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aguilar, Phoenix SO Eastern Wash 11:10.30
2 Stites, Lizzie FR Eastern Wash 11:14.38
3 Thornton, Elizabeth SO Spokane CC 12:12.40
4 Stark, Courtney SO Spokane CC 12:19.82
5 Swettenam, Hannah FR Spokane CC 12:24.96
-- Leinweber, Erika FR Eastern Wash DNF
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rogers, Jenna SO Gonzaga 17:56.56
2 Ripple, Monica SR Gonzaga 18:13.22
3 Ledwith, Gracie SR Eastern Wash 18:16.91
4 McCarthy, Caroline SO Gonzaga 18:32.13
5 Whiteley, Jolene FR Spokane CC 18:33.51
6 Haas, Lauren FR Gonzaga 18:53.24
7 Shoop, Ellie FR Whitworth 19:01.82
8 Roberts, Krystal SO Whitworth 19:13.67
9 Leinweber, Erika FR Eastern Wash 19:24.17
10 Neder, Mary FR Whitworth 20:02.41
11 Pfundt, Erin FR Whitworth 20:11.32
12 Farden, Emily SO Spokane CC 20:14.68
13 Cleavenger, Hailey SO Whitworth 21:29.64
-- Manley, Claire SO Gonzaga DNF
-- Piercy, Aimee JR Gonzaga DNF
Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Clark, Isabel SR Whitworth 15.13 +0.0 1
2 Hoffman, Alyssa FR Eastern Wash 15.21 +0.0 1
3 Sapp, Jenny SR Lewis-Clark 15.45 +0.0 1
4 Thareek, Rebecca FR Eastern Wash 16.13 +0.0 2
5 Hempstead, Felicity FR Eastern Wash 16.31 +0.0 1
6 Mpouli, Aulane FR Eastern Wash 16.55 +0.0 2
7 Cunningham, Mariah SR Eastern Wash 17.86 +0.0 2
7 Schweiger, Anna Belle SO Whitworth 17.86 +0.0 1
9 Snyder, Abby FR Lewis-Clark 18.10 +0.0 2
10 Litton, McKinley JR Lewis-Clark 18.88 +0.0 2
11 Warwick, Parker NA Unat-Spokane 19.62 +0.0 1
12 Dewey, Katie FR Unat-Spokane 19.64 +0.0 2
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sapp, Jenny SR Lewis-Clark 1:02.71
2 Njadoe, Ami FR Eastern Wash 1:03.67
3 McClurkin, Brooke FR Lewis-Clark 1:06.03
4 Snyder, Abby FR Lewis-Clark 1:07.14
5 Bryan, Jazzmin SR Lewis-Clark 1:10.25
6 Robinson, Natalie JR Lewis-Clark 1:11.99
7 Litton, McKinley JR Lewis-Clark 1:12.33
8 Schweiger, Anna Belle SO Whitworth 1:12.90
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lewis-Clark 'A' 50.11
1) Carson, Madison SO 2) Kalmbach, Rebekka FR
3) Smith, Karlie FR 4) McManus, Maisie SO
2 Lewis-Clark 'B' x51.08
1) Bryan, Jazzmin SR 2) Sapp, Jenny SR
3) Litton, McKinley JR 4) Madden, Michaela FR
3 Whitworth 'A' 52.28
1) Ward, Mackenzie FR 2) Blyckert, Amy SR
3) Schweiger, Anna Belle SO 4) Lytle, Olivia SR
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lewis-Clark 'A' 4:06.76
1) Kalmbach, Rebekka FR 2) Smith, Karlie FR
3) Bryan, Jazzmin SR 4) McManus, Maisie SO
2 Gonzaga 'A' 4:13.00
1) Vasquez, Brianna SR 2) Greene, Morgan FR
3) Flood, Emma FR 4) McPhee, Jordan SR
3 Lewis-Clark 'B' x4:13.21
1) Borrego, Dallas FR 2) Johnson, Callie FR
3) Plaznik, Maja FR 4) Brown, Rylee FR
4 Gonzaga 'B' x4:23.41
1) Bailey, Marissa FR 2) Gillett, Claire SO
3) Legard, Ally SO 4) Foster, Molly SR
Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Thareek, Rebecca FR Eastern Wash 1.59m 5-02.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59 1.64
P P P O O XXO XXX
2 Koon, Selina JR Eastern Wash 1.54m 5-00.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59
P P P O O XXX
2 Nelson, Margaret JR Eastern Wash 1.54m 5-00.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59
O O O O O XXX
4 Lytle, Olivia SR Whitworth J1.54m 5-00.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59
O O O O XO XXX
5 McCurdy, Maegan JR Eastern Wash J1.54m 5-00.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59
O O O XO XXO XXX
6 Cunningham, Mariah SR Eastern Wash 1.49m 4-10.50
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54
O O O XO XXX
7 Clark, Isabel SR Whitworth 1.44m 4-08.75
1.34 1.39 1.44 1.49
O O O XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Prouty, Elizabeth SR Eastern Wash 3.81m 12-06.00
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.81 3.98
P P P P XXO O O XXX
2 Raines, Samantha SO Eastern Wash 3.65m 11-11.75
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.81
P P P XXO XO XXO XXX
3 Carson, Madison SO Lewis-Clark 3.50m 11-05.75
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
P O O XXO O XXX
4 Terry, Katrina SO Eastern Wash 3.35m 10-11.75
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P XO XO XXX
5 Ruff, Hally FR Eastern Wash J3.35m 10-11.75
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P O XXO XXX
6 Fossen, Morgan FR Eastern Wash 3.20m 10-06.00
2.90 3.05 3.20 3.35
P P O XXX
7 Blyckert, Amy SR Whitworth J3.20m 10-06.00
2.90 3.05 3.20 3.35
O XO O XXX
Women Long Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 McCurdy, Maegan JR Eastern Wash 5.55m +0.0 18-02.50
5.06m(-1.2) 5.40m(-0.5) 5.35m(-0.6) 5.47m(+0.0) 5.30m(+0.0) 5.55m(+0.0)
2 Mpouli, Aulane FR Eastern Wash 5.26m -0.9 17-03.25
FOUL 5.26m(-0.9) 5.20m(+0.0) 5.26m(+0.0) 5.25m(+0.0) 5.11m(-0.3)
3 Carson, Madison SO Lewis-Clark 5.08m +0.0 16-08.00
FOUL FOUL 5.08m(+0.0) FOUL FOUL 4.46m(+0.0)
4 Lytle, Olivia SR Whitworth 4.90m +0.0 16-01.00
4.60m(-0.6) 4.63m(+0.0) 4.69m(+0.0) 4.90m(+0.0) 4.66m(+0.0) 4.43m(+0.0)
5 Clark, Isabel SR Whitworth 4.81m +0.0 15-09.50
FOUL FOUL FOUL 4.66m(+0.0) 4.81m(+0.0) FOUL
6 Madden, Michaela FR Lewis-Clark 4.63m 0.1 15-02.25
FOUL FOUL 4.63m(0.1) 4.35m(-1.5) FOUL FOUL
7 Dewey, Katie FR Unat-Spokane 4.02m -0.4 13-02.25
3.87m(-0.8) 3.84m(-0.2) 3.74m(+0.0) 4.02m(-0.4) 4.01m(+0.0) 3.97m(-0.9)
Women Triple Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Lytle, Olivia SR Whitworth 10.25m +0.0 33-07.50
10.19m(+0.0) 10.25m(+0.0) 9.79m(2.0) 9.24m(+0.0) 10.01m(+0.0) 10.08m(+0.0)
2 Madden, Michaela FR Lewis-Clark 9.84m +0.0 32-03.50
FOUL FOUL 9.54m(+0.0) 9.50m(-0.1) FOUL 9.84m(+0.0)
3 Schweiger, Anna Belle SO Whitworth 9.31m +0.0 30-06.50
9.31m(+0.0) FOUL FOUL FOUL FOUL 9.21m(+0.0)
Women Shot Put
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Ward, Hadassah FR Eastern Wash 13.95m 45-09.25 2
12.69m 12.37m 12.31m 12.74m 12.45m 13.95m
2 Flenoy, Paris SR Eastern Wash 13.78m 45-02.50 2
13.55m 13.78m 13.60m FOUL FOUL 13.65m
3 Landis, Justean JR Eastern Wash 12.40m 40-08.25 2
11.92m 12.40m FOUL FOUL 12.30m FOUL
4 Clark, Isabel SR Whitworth 12.21m 40-00.75 2
12.21m 10.00m FOUL FOUL 10.98m 9.50m
5 Nelson, Margaret JR Eastern Wash 12.10m 39-08.50 2
11.91m 11.55m 11.64m FOUL 12.10m 11.73m
6 Boudreau, Samantha JR Eastern Wash 11.89m 39-00.25 2
11.19m 11.16m 11.27m 11.41m 11.89m 11.11m
7 Rambo, Kayla FR Whitworth 11.17m 36-07.75 2
11.17m 11.04m 11.00m 10.48m 11.10m 10.67m
8 Leeking, Hailey FR Eastern Wash 11.10m 36-05.00 2
FOUL FOUL 11.10m FOUL FOUL FOUL
9 Carlson, Tallie JR Whitworth 10.60m 34-09.50 2
10.60m 10.22m 10.18m
10 Carlson, Abbie Jo FR Whitworth 10.30m 33-09.50 1
FOUL 10.30m FOUL
11 Cunningham, Mariah SR Eastern Wash 9.53m 31-03.25 1
9.53m 9.41m 9.11m
12 Copeland, Jamie FR Whitworth 9.40m 30-10.25 1
9.40m 9.16m 9.34m
13 Smith, Alvanique NA Unat-Spokane 8.74m 28-08.25 1
8.63m 8.72m 8.74m
14 Denchell, Jonell FR Whitworth 8.20m 26-11.00 1
8.20m 7.16m 7.17m
15 Dewey, Katie FR Unat-Spokane 7.80m 25-07.25 1
FOUL 7.68m 7.80m
16 Kazuba, Michelle Parasport Spok 3.45m 11-04.00 1
2.94m 3.42m 3.45m 3.38m 2.83m 3.12m
-- Butler, Dominique SR Eastern Wash FOUL 2
FOUL FOUL FOUL
Women Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Rambo, Kayla FR Whitworth 43.44m 142-06
38.92m 43.44m 38.70m FOUL 41.08m 43.20m
2 Doepker, Madison JR Eastern Wash 42.67m 140-00
FOUL 34.03m 41.88m 42.67m 42.41m 38.42m
3 Flenoy, Paris SR Eastern Wash 42.36m 139-00
34.33m FOUL 42.36m FOUL FOUL FOUL
4 Daylong, Brooklyn Unattached 41.51m 136-02
41.51m FOUL FOUL 38.81m 39.09m FOUL
5 Keyes, Vernice SO Unattached 39.64m 130-01
FOUL FOUL 38.32m 39.64m 39.30m FOUL
6 Carlson, Abbie Jo FR Whitworth 39.37m 129-02
34.73m 39.37m FOUL 36.57m 37.49m 38.83m
7 Warren, Delaney SO Lewis-Clark 38.83m 127-05
38.83m 38.16m FOUL FOUL 32.87m 35.20m
8 Lester, Samantha FR Eastern Wash 38.59m 126-07
37.81m 37.68m 38.59m 37.73m 37.00m FOUL
9 Copeland, Jamie FR Whitworth 37.37m 122-07
FOUL 37.37m 34.10m 36.76m 32.38m FOUL
10 Ward, Hadassah FR Eastern Wash 36.31m 119-01
36.31m 35.96m FOUL
11 Leeking, Hailey FR Eastern Wash 32.47m 106-06
32.47m FOUL FOUL
12 Cox, Alyssa SO Spokane CC 22.81m 74-10
21.16m 21.18m 22.81m
13 Beard, Kim 5 Get Strong F 21.99m 72-02
21.30m 21.99m 19.06m
Women Hammer Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Doepker, Madison JR Eastern Wash 55.35m 181-07 1
54.45m 55.35m 54.56m 53.24m 54.64m 54.25m
2 Keyes, Vernice SO Unattached 52.05m 170-09 1
52.05m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Ward, Hadassah FR Eastern Wash 50.88m 166-11 1
48.76m 50.88m FOUL FOUL 46.53m FOUL
4 Landis, Justean JR Eastern Wash 48.95m 160-07 1
48.95m FOUL FOUL 48.27m FOUL 48.20m
5 Flenoy, Paris SR Eastern Wash 46.42m 152-03 1
FOUL FOUL 45.81m 46.42m FOUL 44.80m
6 Scocco, Riley JR Eastern Wash 45.98m 150-10 1
FOUL FOUL 44.25m 45.77m FOUL 45.98m
7 Warren, Delaney SO Lewis-Clark 44.92m 147-04 1
FOUL FOUL 40.42m 44.92m 42.06m 41.50m
8 Carlson, Tallie JR Whitworth 41.09m 134-10 1
FOUL FOUL 39.91m 41.09m FOUL FOUL
9 Daylong, Brooklyn Unattached 39.88m 130-10 1
FOUL 39.46m 39.88m
10 Carlson, Abbie Jo FR Whitworth 39.77m 130-06 1
FOUL 38.02m 39.77m
11 Boudreau, Samantha JR Eastern Wash 39.57m 129-10 1
38.94m 39.57m 36.78m
12 Leeking, Hailey FR Eastern Wash 37.94m 124-06 1
35.34m 37.94m 37.43m
13 Beard, Kim 5 Get Strong F 31.65m 103-10 1
30.03m 31.65m 27.42m
14 Denchell, Jonell FR Whitworth 30.86m 101-03 1
30.86m 28.61m 27.09m
15 Copeland, Jamie FR Whitworth 28.98m 95-01 2
28.98m 28.44m 26.81m
16 Cox, Alyssa SO Spokane CC 28.95m 95-00 1
28.95m 25.66m FOUL
Women Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Nelson, Margaret JR Eastern Wash 43.17m 141-08
43.17m 39.91m 40.53m 42.28m 43.16m FOUL
2 Doepker, Madison JR Eastern Wash 41.84m 137-03
41.84m 39.48m 38.64m PASS PASS PASS
3 Chappell, Emma JR Eastern Wash 40.65m 133-04
37.37m 39.95m 36.21m 40.65m 32.29m FOUL
4 Fitzgerald, Christine SO Eastern Wash 40.13m 131-08
FOUL 40.13m 35.05m 34.91m 38.44m 39.65m
5 Clark, Isabel SR Whitworth 39.81m 130-07
36.12m 39.81m 36.35m 38.01m FOUL 38.10m
6 Sharp, Anna FR Eastern Wash 36.68m 120-04
FOUL 35.51m FOUL FOUL 36.68m FOUL
7 Hardy, Sierrah SO Eastern Wash 36.62m 120-02
34.42m 33.74m 34.85m 36.62m 32.41m 35.38m
8 Anderson, Saylor FR Whitworth 33.61m 110-03
33.61m 32.65m 32.94m 31.45m FOUL 31.01m
9 Munson, Morgan FR Eastern Wash 32.68m 107-03
FOUL 32.68m FOUL
10 Robinson, Natalie JR Lewis-Clark 30.30m 99-05
29.31m 29.63m 30.30m
11 Heimbigner, Kylie FR Spokane CC 28.69m 94-01
FOUL FOUL 28.69m
12 Gentri, Alyssa FR Whitworth 22.94m 75-03
FOUL 22.94m FOUL
Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Gauthier, Joe SO Eastern Wash 10.91 +0.0 1
2 Streeter, Rhett SO Whitworth 11.03 +0.0 1
3 Weeks, Sam SR Lewis-Clark 11.24 +0.0 1
4 Robinson-McClure, Jalen SR Whitworth 11.51 +0.0 1
5 Harrison, Cole SO Eastern Wash 11.60 +0.0 1
6 Hayden, Reggie SO Eastern Wash 11.72 -0.9 2
7 Ellison, Gerald Chase FR Lewis-Clark 11.76 -0.9 2
8 Meyer, Caleb FR Whitworth 11.82 -0.9 2
9 Pennow, Louis SO Lewis-Clark 11.83 +0.0 1
10 Say, Bobby FR Eastern Wash 11.99 -0.9 2
11 Muthiora, Brendan FR Lewis-Clark 12.39 -0.9 2
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Porterfield, Quintin SO Eastern Wash 22.12 -0.4 1
2 Curry, JJ NA Unat-Spokane 22.50 -0.4 1
3 Streeter, Rhett SO Whitworth 22.67 -0.4 1
4 Robinson-McClure, Jalen SR Whitworth 22.83 -0.4 1
5 Weeks, Sam SR Lewis-Clark 22.90 -0.4 1
6 Vigessa, Kody Unattached 23.21 -0.4 1
7 Walker, Matt FR Eastern Wash 23.46 -0.4 1
8 Ellison, Gerald Chase FR Lewis-Clark 23.62 -0.4 1
9 Hanes, Troy FR Lewis-Clark 23.80 +0.0 2
10 Gonzalez, Jesus FR Whitworth 23.98 +0.0 2
11 Pennow, Louis SO Lewis-Clark 24.33 +0.0 2
12 LaMarche, Hunter NA Unat-Spokane 24.53 +0.0 2
13 Mack, Kain NA Unat-Spokane 24.84 +0.0 2
14 Muthiora, Brendan FR Lewis-Clark 25.23 +0.0 2
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bracken, Liam FR Eastern Wash 49.89 1
2 Freeman, Jayce FR Eastern Wash 51.05 1
3 Preston, Cameron FR Lewis-Clark 51.11 2
4 Vigessa, Kody Unattached 52.10 1
5 Hannan, Grant FR Eastern Wash 52.45 2
6 Gregory, Kellen FR Eastern Wash 52.68 1
7 Gonzalez, Jesus FR Whitworth 53.61 2
8 Walker, Matt FR Eastern Wash 53.70 1
9 LaMarche, Hunter NA Unat-Spokane 54.24 2
Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bradley, Stefan JR Gonzaga 1:58.51
2 Woodbury, Sakti FR Lewis-Clark 1:59.42
3 Lay, Josh FR Lewis-Clark 2:01.30
4 Diop, Ibrahim FR Whitworth 2:01.54
5 Grode, Caleb FR Whitworth 2:09.58
6 Anderson, Nathaniel SR Whitworth 2:14.42
7 Redfield, Ian FR Whitworth 2:20.06
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bradley, Stefan JR Gonzaga 3:54.60
2 Wendle, Graham SR Gonzaga 3:55.57
3 Walde, Alex FR Gonzaga 4:00.33
4 Connell, David NA Unat-Gonzaga 4:05.02
5 Mullineux Perrault, Nich FR Eastern Wash 4:06.40
6 Munoz-Maines, Javier FR Gonzaga 4:07.67
7 O'Neal, Brock SO Eastern Wash 4:14.23
8 Whited, Drew SO Eastern Wash 4:15.43
9 Haney, Cooper SO Lewis-Clark 4:18.17
10 Grode, Caleb FR Whitworth 4:24.49
11 Anderson, Nathaniel SR Whitworth 4:42.16
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Colton SO Lewis-Clark 9:27.25
Men 5000 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mwaura, James NA Unat-Gonzaga 14:36.03 1
2 Perrin, Jake SO Gonzaga 14:46.01 1
3 Pollard, Brandon SR Gonzaga 14:46.49 1
4 Hogan, Peter SO Gonzaga 14:50.53 1
5 Kopczynski, Scott JR Gonzaga 14:53.83 1
6 Clusserath, Andrew SO Gonzaga 14:55.47 1
7 Thompson, William SR Gonzaga 14:59.05 1
8 Hamilton, Vincent SR Unattached 14:59.48 1
9 O'Leary, Ciaran JR Gonzaga 15:00.85 1
10 McEachern, Cullen FR Gonzaga 15:01.41 1
11 Manley, Kellen SR Gonzaga 15:02.88 1
12 Mason, Luke FR Gonzaga 15:03.49 1
13 Ledwith, Carter FR Eastern Wash 15:04.48 1
14 Price, Ronan SO Eastern Wash 15:13.83 1
15 Barville, Isaac JR Eastern Wash 15:16.86 1
16 Rehm, Domenic SR Unattached 15:19.50 1
17 Gagnon, Bennett JR Gonzaga 15:25.49 1
18 Arce, Dominic FR Gonzaga 15:26.08 1
19 Thompson, Daniel SO Gonzaga 15:31.02 2
20 Truax, Sammy JR Gonzaga 15:34.22 1
21 Daos, Keanu FR Spokane CC 15:34.36 2
22 McCloughan, Sam FR Gonzaga 15:36.70 2
23 Rzewnicki, Bradley FR Gonzaga 15:38.65 2
24 Mott, Joel SO Whitworth 15:49.98 2
25 Stirpe, Jacob FR Eastern Wash 15:51.59 2
26 Harren, Sean NA Unat-Spokane 15:53.86 2
27 Rice, Marcus SO Spokane CC 16:02.06 2
28 Bennett, Casey NA Unat-Spokane 16:04.63 2
29 Smith, Aidan FR Whitworth 16:23.60 2
30 Hovde, Drew FR Whitworth 16:30.33 2
31 Morales, Gabriel FR Whitworth 16:37.96 2
32 Pena, Tyler NA Unat-Spokane 16:42.89 2
33 Dewey, Nick FR Spokane CC 16:43.15 2
34 Meek, Gabriel JR Whitworth 16:57.55 2
35 Williams, Mason NA Unat-Spokane 17:02.14 2
36 Velasquez, Mason FR Whitworth 17:18.42 2
37 Bova, Ryan FR Whitworth 17:31.84 2
38 Slape, Aaron FR Whitworth 20:03.83 2
Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Pullin, Aaron JR Eastern Wash 15.37 +0.0 1
2 Morse, Alixander JR Lewis-Clark 15.78 +0.0 2
3 Porterfield, Quintin SO Eastern Wash 15.79 +0.0 1
4 Rohrman, Tyler FR Whitworth 15.99 +0.0 1
5 Roussos, Nik SO Lewis-Clark 16.01 +0.0 1
6 Reed, Isaac SR Eastern Wash 16.42 +0.0 2
7 Carter, Bryan FR Lewis-Clark 16.84 +0.0 2
8 Tingstad, Joseph SO Whitworth 16.97 +0.0 1
9 Lanning, Owen SR Lewis-Clark 17.11 +0.0 1
10 Rives, Mika SO Lewis-Clark 17.12 +0.0 1
11 Treat, Race SO Eastern Wash 17.55 +0.0 2
12 Thieme, Falk SR Lewis-Clark 17.74 +0.0 1
13 Spencer, Sean FR Lewis-Clark 17.81 +0.0 2
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Morse, Alixander JR Lewis-Clark 55.98 2
2 Betancourt, Xavier FR Whitworth 57.13 1
3 Dunn, Isaiah NA Unat-Spokane 58.64 1
4 Kirk, Jalen FR Lewis-Clark 59.65 2
5 Carter, Bryan FR Lewis-Clark 1:00.68 1
6 Cervantes, Jacob JR Lewis-Clark 1:01.00 1
7 Tingstad, Joseph SO Whitworth 1:01.69 1
8 Spencer, Sean FR Lewis-Clark 1:02.77 2
9 Rohrman, Tyler FR Whitworth 1:03.55 2
10 Kirkendall, Cody SO Whitworth 1:06.40 2
11 Linhart-Wubbena, Parker FR Eastern Wash 1:06.48 1
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Whitworth 'A' 43.49
1) Streeter, Rhett SO 2) Rohrman, Tyler FR
3) Betancourt, Xavier FR 4) Robinson-McClure, Jalen SR
2 Lewis-Clark 'A' 43.78
1) Novich, Dillon SO 2) Weeks, Sam SR
3) Pennow, Louis SO 4) Kirk, Jalen FR
3 Lewis-Clark 'B' x45.43
1) Carter, Bryan FR 2) Spencer, Sean FR
3) Hanes, Troy FR 4) Muthiora, Brendan FR
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lewis-Clark 'A' 3:27.38
1) Preston, Cameron FR 2) Kirk, Jalen FR
3) Woodbury, Sakti FR 4) Lanning, Owen SR
2 Whitworth 'A' 3:28.28
1) Robinson-McClure, Jalen SR 2) Betancourt, Xavier FR
3) Tingstad, Joseph SO 4) Diop, Ibrahim FR
3 Whitworth 'B' x3:48.09
1) Anderson, Nathaniel SR 2) Gonzalez, Jesus FR
3) Kirkendall, Cody SO 4) Grode, Caleb FR
Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 McGinnis, Killon SR Eastern Wash 1.96m 6-05.00
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
P P P P P O O XXO XXX
2 Taylor, Jonathon NA Unat-Spokane 1.91m 6-03.25
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91 1.96
P P P O O XO XXO XXX
3 Treat, Race SO Eastern Wash 1.86m 6-01.25
1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.86 1.91
P P P XXO O XO XXX
4 Slack, Ryan NA Unat-Spokane 1.76m 5-09.25
1.61 1.66 1.71 1.76
P P P XO
5 Baumgartner, Connor NA Unat-Spokane 1.71m 5-07.25
1.61 1.66 1.71 1.76
XO O O XXX
6 Herrera, Travis SO Whitworth 1.66m 5-05.25
1.61 1.66 1.71
XXO O XXX
7 Tingstad, Joseph SO Whitworth 1.61m 5-03.25
1.61 1.66
XO XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Still, Larry JR Eastern Wash 4.90m 16-00.75
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26 4.42 4.57 4.73 4.90 5.23
P P P P P P P P P P P P O XXX
2 Schroeder, Losha FR Unattached 4.42m 14-06.00
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26 4.42 4.57
P P P P P P O O O XO XXX
3 Aiello, Bailey JR Eastern Wash J4.42m 14-06.00
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26 4.42 4.57
P P P P P P P P P XXO XXX
4 Hanes, Troy FR Lewis-Clark 4.26m 13-11.75
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26 4.42
P P P P P P O P O XXX
4 Drotts, Nathanael JR Whitworth 4.26m 13-11.75
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26 4.42
P P P P P P P P O XXX
6 Rives, Mika SO Lewis-Clark 4.11m 13-05.75
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26
P P P P P P P XO XXX
7 Taylor, Jonathon NA Unat-Spokane 3.80m 12-05.50
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P P O XXX
8 Lanning, Owen SR Lewis-Clark J3.80m 12-05.50
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P O O XXX
9 Preston, Cameron FR Lewis-Clark 3.50m 11-05.75
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11
O P P O P P P XXX
10 Thieme, Falk SR Lewis-Clark 3.20m 10-06.00
3.05 3.20 3.35
O O XXX
11 Morse, Alixander JR Lewis-Clark 3.05m 10-00.00
3.05 3.20
O XXX
-- Pullin, Aaron JR Eastern Wash NH
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.26
P P P P P P P P XXX
-- Bertling, Nik FR Lewis-Clark NH
3.05
XXX
Men Long Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 McGee, Keshun JR Eastern Wash 6.99m 0.7 22-11.25
FOUL 6.99m(0.7) FOUL 5.39m(+0.0) FOUL PASS
2 Say, Bobby FR Eastern Wash 6.46m 0.8 21-02.50
FOUL 5.84m(+0.0) FOUL 6.19m(-1.0) 6.28m(+0.0) 6.46m(0.8)
3 Treat, Race SO Eastern Wash 6.44m +0.0 21-01.50
6.36m(1.0) 6.32m(1.5) 6.43m(+0.0) 6.44m(+0.0) 6.34m(+0.0) 6.00m(+0.0)
4 Porterfield, Quintin SO Eastern Wash 6.41m +0.0 21-00.50
6.19m(0.8) 6.35m(-0.2) 6.30m(0.1) 6.18m(-0.1) 6.15m(-0.3) 6.41m(+0.0)
5 Slack, Ryan NA Unat-Spokane 6.37m +0.0 20-10.75
6.33m(+0.0) 6.32m(+0.0) FOUL 6.27m(+0.0) FOUL 6.37m(+0.0)
6 Pullin, Aaron JR Eastern Wash 5.73m 0.4 18-09.75
FOUL 5.59m(+0.0) 5.73m(0.4) 5.57m(+0.0) 5.34m(-0.6) 5.63m(+0.0)
7 Meyer, Caleb FR Whitworth 5.72m -0.9 18-09.25
FOUL 5.72m(-0.9) 5.72m(+0.0) 5.64m(+0.0) 5.59m(+0.0) 5.64m(+0.0)
8 Tingstad, Joseph SO Whitworth 5.58m 1.2 18-03.75
5.52m(-0.3) 5.41m(+0.0) 5.58m(1.2)
9 Conley, Nathan SO Whitworth 5.52m +0.0 18-01.50
5.52m(+0.0) 5.34m(+0.0) 5.45m(+0.0)
10 Baumgartner, Connor NA Unat-Spokane 5.44m 0.9 17-10.25
5.44m(0.9) 4.94m(0.8) FOUL
-- Reed, Isaac SR Eastern Wash FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 McGee, Keshun JR Eastern Wash 14.14m +0.0 46-04.75
13.57m(+0.0) 14.14m(+0.0) 14.10m(+0.0) 12.72m(-0.9) 12.82m(+0.0) FOUL
2 Hayden, Reggie SO Eastern Wash 13.98m +0.0 45-10.50
13.71m(1.2) FOUL 13.98m(+0.0) FOUL 13.02m(+0.0) 13.03m(+0.0)
3 Porterfield, Quintin SO Eastern Wash 13.39m +0.0 43-11.25
FOUL 13.39m(+0.0) 13.14m(0.2) 12.92m(+0.0) FOUL 12.53m(-0.3)
4 Say, Bobby FR Eastern Wash 13.26m 0.8 43-06.00
12.86m(1.0) 13.26m(0.8) FOUL 12.04m(-0.4) FOUL 13.26m(+0.0)
5 McGill, Nicholas JR Whitworth 13.01m 0.1 42-08.25
13.01m(0.1) FOUL 12.74m(+0.0) 12.96m(+0.0) 12.79m(+0.0) 12.38m(-0.7)
6 Drotts, Nathanael JR Whitworth 12.80m +0.0 42-00.00
FOUL 12.33m(+0.0) 12.46m(+0.0) 11.96m(0.5) 12.11m(0.2) 12.80m(+0.0)
7 Conley, Nathan SO Whitworth 12.05m 0.1 39-06.50
11.51m(+0.0) 12.05m(0.1) FOUL 12.04m(0.1) 11.83m(+0.0) 11.95m(+0.0)
Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Peoples, Garrett FR Eastern Wash 15.00m 49-02.50
15.00m FOUL FOUL FOUL 14.96m 14.89m
2 Chan, Tony SO Eastern Wash 13.74m 45-01.00
13.60m 13.22m 13.21m 13.55m 13.74m 13.50m
3 Johnson, Caleb FR Eastern Wash 13.70m 44-11.50
FOUL FOUL 13.70m FOUL 12.50m 13.28m
4 Granchukoff, Andrew NA Unat-Spokane 12.80m 42-00.00
FOUL FOUL 11.65m 12.80m FOUL FOUL
5 Law, Jonathan JR Eastern Wash 12.76m 41-10.50
FOUL 12.25m FOUL 12.76m FOUL FOUL
6 Hurst, Reed FR Whitworth 12.62m 41-05.00
11.50m 12.10m 12.16m 12.62m 11.78m 12.23m
7 Munyon, Marty NA Unat-Spokane 11.80m 38-08.75
11.80m 10.77m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Cairns, Kolten NA Unat-Spokane 11.61m 38-01.25
11.38m 10.55m FOUL 11.44m 11.61m 11.60m
9 Anderton, Brandon NA Unat-Spokane 11.00m 36-01.25
FOUL 11.00m FOUL
10 Tingstad, Joseph SO Whitworth 10.85m 35-07.25
10.72m 10.57m 10.85m
11 Herrera, Travis SO Whitworth 8.12m 26-07.75
7.27m 8.12m 7.46m
12 Foos, Ben Parasport Spok 7.76m 25-05.50
7.35m 6.70m 7.42m 6.35m 6.92m 7.76m
-- Hubbard, Jacob SR Whitworth FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Anderton, Brandon NA Unat-Spokane 44.36m 145-06 2
44.36m 44.28m 44.07m FOUL FOUL 42.04m
2 Tyler, Dante SR Eastern Wash 41.81m 137-02 2
35.63m 41.81m 37.36m FOUL FOUL FOUL
3 Peoples, Garrett FR Eastern Wash 40.92m 134-03 2
FOUL 40.92m 40.40m FOUL FOUL FOUL
4 Naccarato, Matthew JR Whitworth 39.36m 129-02 2
FOUL FOUL 38.24m 39.36m FOUL FOUL
5 Johnson, Caleb FR Eastern Wash 39.24m 128-09 1
38.19m FOUL FOUL 39.24m 37.83m FOUL
6 Hurst, Reed FR Whitworth 39.18m 128-06 2
39.18m 27.50m 34.67m FOUL 29.02m FOUL
7 Davis, Luke FR Whitworth 37.40m 122-08 1
30.27m 37.40m 36.77m 35.56m 36.50m FOUL
8 Areta, Malachi FR Whitworth 37.26m 122-03 2
34.11m 37.26m FOUL FOUL 35.88m FOUL
9 Hubbard, Jacob SR Whitworth 37.25m 122-02 2
34.30m 33.58m 37.25m
10 Haugland, Stephen SO Whitworth 35.68m 117-01 2
FOUL FOUL 35.68m
11 Hroma, Matthew SO Lewis-Clark 34.68m 113-09 2
FOUL 34.30m 34.68m
12 Thieme, Falk SR Lewis-Clark 34.01m 111-07 1
34.01m FOUL 33.64m
13 Atencio, Jaycob FR Lewis-Clark 31.69m 104-00 1
25.63m 28.99m 31.69m
14 Tingstad, Joseph SO Whitworth 29.49m 96-09 1
29.49m 28.68m 27.83m
15 Cairns, Kolten NA Unat-Spokane 28.07m 92-01 2
28.07m FOUL FOUL
16 Rives, Mika SO Lewis-Clark 26.54m 87-01 1
26.54m 25.07m 25.55m
17 Morse, Alixander JR Lewis-Clark 26.15m 85-09 1
26.15m FOUL FOUL
18 Lanning, Owen SR Lewis-Clark 25.84m 84-09 1
FOUL 22.60m 25.84m
19 Herrera, Travis SO Whitworth 21.23m 69-08 1
19.72m FOUL 21.23m
Men Hammer Throw
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Beard, Timothy JR Unattached 55.54m 182-03 2
53.25m FOUL FOUL 55.54m FOUL FOUL
2 Hubbard, Jacob SR Whitworth 51.61m 169-04 2
51.61m FOUL 48.68m 47.50m 49.23m FOUL
3 Tyler, Dante SR Eastern Wash 50.25m 164-10 2
FOUL 46.28m FOUL 48.93m FOUL 50.25m
4 Peoples, Garrett FR Eastern Wash 46.51m 152-07 2
44.53m 46.51m 44.61m FOUL 45.78m FOUL
5 Payne, Trevor JR Eastern Wash 46.37m 152-01 2
44.38m 45.17m 46.37m FOUL FOUL FOUL
6 Naccarato, Matthew JR Whitworth 45.44m 149-01 2
43.36m 41.89m 40.26m 45.28m 43.81m 45.44m
7 Munyon, Marty NA Unat-Spokane 44.89m 147-03 2
FOUL 44.89m 44.40m FOUL FOUL 43.31m
8 Leitis, Lukas JR Eastern Wash 44.45m 145-10 2
42.32m 43.15m 44.29m 44.45m 43.55m 44.22m
9 Haugland, Stephen SO Whitworth 42.95m 140-11 1
42.11m FOUL 42.95m
10 Chan, Tony SO Eastern Wash 41.06m 134-08 2
36.58m 38.52m 41.06m
11 Areta, Malachi FR Whitworth 39.97m 131-02 1
38.78m 39.97m FOUL
12 Kautz, Colton SO Eastern Wash 39.96m 131-01 2
39.96m FOUL FOUL
13 Anderton, Brandon NA Unat-Spokane 39.04m 128-01 1
FOUL 39.04m FOUL
14 Hroma, Matthew SO Lewis-Clark 36.49m 119-09 1
FOUL 36.49m FOUL
15 Davis, Luke FR Whitworth 36.01m 118-02 1
FOUL 36.01m FOUL
16 Atencio, Jaycob FR Lewis-Clark 33.36m 109-05 1
32.07m 33.36m 32.71m
17 Hurst, Reed FR Whitworth 31.86m 104-06 1
26.64m 29.98m 31.86m
Men Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Bloom, Andrew Unattached 65.38m 214-06
63.75m 64.57m FOUL 63.21m 62.88m 65.38m
2 Wright, Chase Unattached 65.02m 213-04
64.02m 59.79m 65.02m 63.75m
3 Lee, Gavin SO Eastern Wash 58.35m 191-05
57.45m 58.35m 56.99m FOUL FOUL FOUL
4 McGill, Nicholas JR Whitworth 58.22m 191-00
52.40m FOUL 55.65m 56.26m 57.41m 58.22m
5 Hammer, Elijah FR Eastern Wash 55.20m 181-01
52.80m 52.33m 52.45m 50.10m 50.54m 55.20m
6 Granchukoff, Andrew NA Unat-Spokane 52.34m 171-09
50.32m 48.92m 49.02m 50.71m 49.78m 52.34m
7 Tingstad, Joseph SO Whitworth 51.40m 168-08
49.24m 46.89m 47.68m 51.40m 47.18m 45.55m
8 Novich, Dillon SO Lewis-Clark 49.54m 162-06
49.37m 49.54m 46.51m 49.10m 47.08m FOUL
9 Cervantes, Jacob JR Lewis-Clark 45.66m 149-10
40.55m 45.66m 44.88m
10 Green, Gabriel FR Eastern Wash 44.49m 145-11
FOUL FOUL 44.49m
11 Ponce, Mark FR Whitworth 38.99m 127-11
38.99m 38.67m 36.72m
12 Herrera, Travis SO Whitworth 36.41m 119-05
36.41m FOUL FOUL
-- Hroma, Matthew SO Lewis-Clark FOUL
FOUL FOUL FOUL
|